Przed przystąpieniem do czytania skonsultuj się ze swoim psychiatrą lub bioenergoterapeutą.

wtorek, 11 czerwca 2013

Anestezjolog vs. chirurg

W ramach stażu z pediatrii oddelegowałem się dziś na anestezjologię. Naprawdę warto było, bo atrakcji nie brakowało. Anestezjologia zdecydowanie nudna nie jest. A jak jeszcze trafi się do pary jakiś nadpobudliwy chirurg to dopiero jest ciekawie. Takich spięć w relacji anestezjolog - chirurg to jeszcze nie widziałem.

Wybrałem się dzisiaj na zabiegi na chirurgii ogólnej, bo tam miało być obficie w znieczulenia. Pierwsza w kolejności miała być laparoskopia. Starszy pan, trochę obciążony, z niskim potasem. No i ten potas był kością niezgody. Chirurdzy mieli wczoraj potas skontrolować, czy dobry już jest, bo internista kazał wcześniej go uzupełnić, ale im się jakoś tak zapomniało. Tydzień temu miał dobry, więc pewnie nadal jest w normie. Anestezjolog w takim razie odmówił znieczulenia pacjenta skoro nie ma świeżych wyników. Chirurdzy dostali ultimatum: albo oznaczą potas i jak będzie w normie to znieczuli, albo niech sami sobie znieczulają. Poddali się. Wysłali krew do laboratorium.

Anestezjolog chcąc zaoszczędzić na czasie zaproponował zmianę kolejności zabiegów, bo zanim będzie wynik to można kolejną operacją rozpocząć.
- Nie!! - wrzasnął chirurg
- Czemu?? - zaciekawił się anestezjolog
- Bo nie!! Bo wynik ma być za 20 minut - argumentował chirurg
- To nie, ja mam dyżur, więc możemy czekać i operować później do nocy - skwitował anestezjolog

Godzina minęła a nie 20 minut, wynik z laboratorium telefonicznie przekazano, potas za niski, pacjent z zabiegu spadł. A można było już być w połowie kolejnego zabiegu?? Można było być. Ale nie...

Drugi zabieg. Pęknięty wrzód. Poślizg czasowy już mamy. A  żeby był jeszcze większy to zawezwano nas na urologię, bo tam się jakaś trudna intubacja trafiła i pomocy poszukiwano. Pacjent jakoś taki dziwny był, że wejścia do krtani widać nie było i trudno rurkę wsadzić było. W sumie trzech lekarzy się zbiegło z szefem na czele. Po dobrych 10 minutach walki, trudną intubację zakończono sukcesem.

Wróciliśmy do naszego pacjenta. Tutaj niespodzianek nie było. Intubacja książkowa. Brzuch otworzyli, dziurę w żołądku zaszyli, pacjenta zacerowali i po imprezie. Salę operacyjną posprzątać trzeba było, więc godzina przerwy nam się trafiła. No i tutaj kolejne spięcie z chirurgami, bo oni by chcieli już kroić kolejną osobę, a czekać muszą, bo sala jest naświetlana.

Trzecia pacjentka. Kobieta w starszym wieku, z guzem w brzuchu, poza tym zdrowa. Tutaj były jeszcze jakieś plotki, że pani ma słabą morfologię. Na szczęście to tylko plotki, bo niedobory krwi uzupełniono wcześniej. Dopiero by było jakby anestezjolog zrzucił kolejny zabieg!! Ale i tak problemy były z panią już od samego początku, bo pacjentka żył zbytnio nie miała, i zanim udało się wenflon wbić to trochę minęło. A za plecami już mieliśmy chirurga z nożem w ręku, bo on już brzuch otwierać chce. Trzeba było rano przystać na naszą propozycję zmiany kolejności, to by już od godziny u pani w brzuchu grzebał, a tak czekać musi.

Z żyłami jakoś sobie poradzono, to czas znieczulać. Przy wprowadzaniu do znieczulenia pani jakoś dziwnie zareagowała na leki, bo napinać się zaczęła i ręce w górę unosiła jakby do jakieś istoty boskiej. Trochę rokuronium i uniesienie minęło. Żeby tego było mało, to twarz nie chciała współpracować z maską, aby ją doszczelnić i wentylacja była trudna. A chirurg za plecami nas tylko popędza, bo już późno jest. Saturacja 100, więc nie czekając zbyt długo przystąpiłem do intubacji. Szybko i sprawnie rurkę włożyłem i o szczelność wentylacji martwić się nie musiałem. Dalsza część zabiegu bez niespodzianek.

Oczywiście nie obyło się bez komentarzy pod adresem anestezjologów, że znieczulać nie chcą i zabiegi tylko zrzucają z planu operacyjnego. Tylko kto później będzie brać odpowiedzialność za brakujący potas??

Za to ja mam kolejne dwie udane intubacje na swoim koncie :))

44 komentarze:

 1. Aż przyjemnie się to czyta :)

  I to oczywista oczywistość, że rurownicy to złooo i przez ich wyimaginowane problemy zabiegi spadają :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej przez niedopatrzenia chirurgów :P

   Usuń
 2. Prawda, chirurdzy są "dziwni", albo jak kto woli "oryginalni" :)
  a może im było szkoda że nie są już tacy pięnki i młodzi?

  Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak być, niższe poczucie wartości :P

   Usuń
 3. hahah;d ,,odpowiedzialność za brakujący potas" made my dej :P jakby ktoś z szafki tabletsy zabrał ;)
  dot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tabsy to pacjent dostawał i nie pomogły :p

   Usuń
 4. ile masz lat ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a gdzie mam Cię zobaczyć ? :)

   Usuń
  2. Jak ja chce siebie zobaczyć to do lustra idę :P
   albo jakieś zdjęcia oglądam :P

   Usuń
  3. żartowniś, aż taki stary jesteś , że nie chcesz się przyznać?

   Usuń
  4. na blogu było kilka razy napisane, a jeśli nie wiesz, to znaczy że nie jesteś zapoznany/a z tym co piszę, więc skoro nie czytasz innych postów, to jaki jest sens żebym tu odpowiadał??

   Usuń
  5. myślę, że to nie ma nic do rzeczy, ale spoko nie męczę już

   Usuń
  6. myślę, że wystarczyło uważnie przeczytać to co napisałem już nie raz

   Usuń
 5. Niestety to jest największy minus dużych szpitali, szczególnie klinicznych, że ludzie się dobrze nie znają i zamiast na luzie pogadać to są spięcia. Fajnie jest trafić na zespół, w którym pracują ciągle ci sami lekarze, bo wtedy wszystko załatwia się kulturalnie i w dobrej atmosferze;)
  Polska to nie jest kraj, gdzie króluje uprzejmość i wzajemne zrozumienie. Chociaż najlepszą bronią na rzucających się chirurgów jest porządna ironia. Takiego ataku prawie żaden nie jest w stanie odeprzeć! :D

  masia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odrobina współpracy jakoś by rozwiązała ten problem, a nie szarpanie się kto jest ważniejszy i szukanie winnego

   Usuń
 6. Miałam kilka razy zajęcia z pierwszej pomocy na kursie. Z chirurgami. Wszyscy byli nawiedzeni.

  Pozdrawiam ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Z własnych obserwacji: z chirurgami dogadać się po prostu nie da ;) No i chirurdzy są więcej niż specyficzni (nawet mnie czasem wkurzają, a jestem raczej z tych co wyprowadzić z równowagi nie jest bardzo łatwo!) - ale mimo wszystko mam wrażenie, że to anestezjolodzy są tymi najspecyficzniejszymi specjalistami - a +/- wiem jak to wygląda w trzech ośrodkach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do tej pory jakoś tych problemów z chirurgami nie widziałem, chociaż słyszałem. Co prawda w szpitalu klinicznym to anestezjolodzy byli mało koleżeńsko traktowani

   Usuń
 8. Bo chirurg to nie zawód, to stan umysłu. Nie od dziś to wiadomo ;) No i podobno chirurdzy są nerwowi :p

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, zawsze uważałam że chirurgia i anestezjologia to specyficzne działy medycyny, na które trafiają specyficzni ludzie :D

  OdpowiedzUsuń
 10. szukasz jakiejś swojej ' drugiej połówki ' ?

  OdpowiedzUsuń
 11. jesteś wierzący ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Brakuje jeszcze pytań o nr buta czy kolor bielizny :]

  OdpowiedzUsuń
 13. jeżeli jest to zbyt osobiste pytanie, to nie ma sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 14. czemu erjota , to chyba możesz odpowiedzieć , nie bądź niemiły ..

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie chodzi o to czy coś jest osobiste mniej lub bardziej, ale nawet nie wiem kto zadaje pytanie. To tak jakby pierwszej lepszej osobie na ulicy, która by Cię zaczepiła opowiadać o swoim życiu. To że czasami pojawiają się tutaj notki bardziej osobiste, nie znaczy że ze wszystkim mam zamiar się tutaj wylewać.

  A co do pseudonimu to został on wymyślony wiele lat temu. Dlaczego taki jest to wie tylko jedna osoba. Wiele osób piszących ma swoje pseudonimy - czasami łatwo się zorientować dlaczego takie, a czasami nie. Gdybym powiedział dlaczego taki pseudonim, to już bym nie był taki anonimowy.

  OdpowiedzUsuń
 16. czyli jesteś nieufny w stosunku do ludzi, którzy tu coś piszą , zadają pytania .. myślę ,że niektórzy chcieliby się czegoś ciekawego, interesującego od Ciebie dowiedzieć , bo sam się wydajesz być ciekawą osobą, myślę że nikt tu nie chce wyciągać od Ciebie informacji, po to, by je ewentualnie wykorzystywać przeciwko Tobie ;)wyluzuj trochę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie uważam, że ktoś chciałby coś wykorzystać przeciwko mnie. Choć zdarzały się osoby co mnie 'rozgryzły' i wiedzą kim jestem, gdzie pracuję etc. Rozumiem, że mogę kogoś ciekawić bardziej niż tyle co o sobie napiszę, ale to też nie znaczy że chcę o wszystkim z każdym rozmawiać. Tym bardziej publicznie tutaj. Jest wiele tematów, których na blogu do tej pory nie poruszyłem i raczej nie poruszę.
  Jak czytam inne blogi, to w komentarzach odnoszę się do tego co ktoś napisał, bez osobistych pytań. Jak mam coś osobistego to szukam kontaktu bardziej prywatnego (poprzez maila, lub zostawiam namiar do siebie z prośbą o odpowiedź). Tak samo niektórzy do mnie piszą z pytaniami, które gdybym zobaczył w komentarzu to prawdopodobnie bym olał.

  OdpowiedzUsuń
 18. to może napisz, jakich tematów nie ma sensu poruszać, bo i tak nie uzyskamy tu odpowiedzi, będzie prościej .. skoro nie chcesz rozmawiać o takich bardziej prywatnych sprawach ( choć nikt tu powiedzmy do łóżka Ci nie wchodzi. etc) to wątpliwe jest to , że na jakimś prywatnym forum na nie udzielisz odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tu nie chodzi o listę tematów zakazanych, tylko o wyczucie dobrego tonu.
  I tak jak napisałem powyżej, na niektóre pytania bym nie odpowiedział gdybym je zobaczył w komentarzu, ale już w prywatnym mailu odpowiedź by była. Założenie, że skoro tutaj nie powiem, to na prywatnym forum też nie jest błędne

  OdpowiedzUsuń
 20. "..wyczucie dobrego tonu" - o, o, tego właśnie brak większości, niestety. Powyższy przykład anonimowca świetnie to ilustruje. Niedyskretne pytania, w przypadku braku odpowiedzi - widać, co się dzieje.
  33 komentarze - tak myślałem, że jakaś gorąca dyskusja ;)

  Pozdro,
  ~prawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja w pewnej chwili liczyłem tutaj na wielką burzę :D

   Usuń
 21. emm, pytania są co najmniej dziwne, jakby Rafał był na jakiejś spowiedzi, albo dziwacznej rozmowie o pracę... ??
  W sumie czemu erjota to nie wiem, ale od czego się wzięło to raczej nietrudno się domyślić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, skoro można się domyśleć, to chyba nie jest takie trudne do rozwiązania :P

   Usuń
  2. Rafał J...?

   Usuń
 22. No pięknie! Dwa dni mnie tu nie było, a tu taka inwigilacja na całego leci!

  Kolego Doktorze - koleżanka Doktoreczka gratuluje nowego własnego stalkera ^^ xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale on się słabo stara :P
   gdy zaczynało być coraz ciekawiej to sobie poszedł :( smutno mi przez to :(

   Usuń