Przed przystąpieniem do czytania skonsultuj się ze swoim psychiatrą lub bioenergoterapeutą.

środa, 18 stycznia 2017

Ekg

Pojechałem na krótkie sympozjum. Byłem na czterech wykładach z czego dwa były ciekawe, a dwa nieciekawe. Jedzenie było dobre. Przedstawiciele z firm próbowali zaopatrzyć mnie w zapas zeszytów i długopisów.

Najciekawszy był wykład profesorki z kardiologii. Trudno było jej pojąć, że można pacjenta znieczulić nie robiąc mu wcześniej ekg. Dla niej nie istnieje pacjent bez elektrokardiogramu. Stwierdziła, że przeszukała literaturę w kwestii odstawiania leków przed operacją, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością serca. Ku jej zdziwieniu mało na ten temat jest prac naukowych. Na podstawie tego co w znalazła to wszystko by chciała zostawiać i faszerować pacjenta lekami ile się da, zwłaszcza tymi na obniżenie ciśnienia.  By się zdziwiła jak jej w pewnych momentach mogłoby RR podskoczyć.

Jak to kardiolodzy mają w zwyczaju, na konferencjach przedstawiają informacje w formie tabelek. Im więcej tabelek (ewentualnie wykresów) tym lepiej - czują się wtedy bardziej spełnieni. Sprawdzałem dzisiaj ile te ich tabelki mają wspólnego z anestezjologicznymi wytycznymi. Trochę się jednak rozmijają. Niebawem mają być nowe. Może będą miały coś wspólnego. Tymczasem my w szpitalu postanowiliśmy w tej kwestii żadnych nowości nie wprowadzać - przynajmniej ja, bo mi dziś przypadła przyjemność prowadzenia rozmów z pacjentkami.

Julita skomentowała to w następujący sposób: ciekawe czy ona kiedykolwiek widziała wprowadzenie do znieczulenia czy tylko zna to z teorii.

7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Chyba nie. Ja nawet specjalnie po tych stoiskach nie chodziłem. Długopisów i notesów już od dawna mam zapas. Czasami tylko dają fajny zestaw plastrów to sobie biorę.

   Usuń
  2. A co do kubków to mi się przypomniało, jak kiedyś po jakiejś konferencji miałem do znajomych na parapetówkę jechać. Prezentu nie miałem czasu szukać, a akurat jakaś firma kubki rozdawała, to zabrałem dwie sztuki:D

   Usuń
  3. wolno plastry ? Nie maja jakiegos porozumienia etycznego? W Szwajcarii oficjalnie nie wolno wiec jest pod stolem -albo np. - wynajmiemy u Pana 2m2 powierzchni w poczekalni na rok za 20.000CHF celem reklamy...

   Usuń
  4. Czy wolno to nie wiem. Ale są w fajnym opakowaniu, różne kształty, spakowane i zawsze zabieram w podróż. Reklama jest akurat na pudełku, plastry są bez nazwy :]

   Usuń
  5. mnie najbardziej rozwala jak przysylaja pacjenta do moich rodzinnych i prosza o dozylna infuzje potasu bo jest hipokalemia 3,3mmmol i koniecznie dozylnie bo...a ja setki narkoz robilem z 2,9 potasem i nic sie nie stalo.

   Usuń
 2. Za niedługo będe miała EKG... Przeczytałam ten artykuł i ten http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-krazenia/badanie-ekg.html i niby jestem spokojniejsza...Powiecie mi cos więcej jeszcze na ten temat?

  OdpowiedzUsuń